Počet výsledků: 97

Otevřít filtraci

Zánět močové trubice neboli uretritida se nejčastěji projevuje bolestí při močení, případně i hnisavým výtokem z močové trubice. Obvykle je způsoben bakteriální infekcí, avšak nemusí tomu tak být ve všech případech. Zánět močové trubice se rovněž vyskytuje u některých sexuálně přenosných infekcí, např. trichomoniázy či kapavky. Viz také zánět, močová trubice.

Trávicí trubice je jiný název pro trávicí trakt. Viz také trávení.

Eustachova trubice (lat. tuba auditiva) je úzký kanál, který spojuje střední ucho s nosohltanem. Eustachova trubice slouží k vyrovnávání tlaku na obou stranách ušního bubínku. U dětí je Eustachova trubice širší a kratší než u dospělých; proto jsou děti obzvláště náchylné k zánětu středního ucha – infekci, která vzniká v hltanu a šíří se Eustachovou trubicí až do oblasti středního ucha. Viz také střední ucho, nosohltan.

Mužská močová trubice (lat. urethra masculina) má dvě funkce: odvod moči z močového měchýře, ejakulace spermatu při dosažení orgasmu. Mužská močová trubice je v horní části obklopena prostatou. V oblasti prostaty se sbíhají chámovody, které ústí do ejakulačních vývodů. Tyto krátké trubičky začínají v místě spojení chámovodů a semenných váčků – a pokračují až k močové trubici, do níž ústí. Mužská močová trubice měří na délku přibližně 17 až 20 cm. Po většinu své délky je mužská močová trubice doprovázena dvěma topořivými tělesy penisu, zatímco sama prochází houbovitým tělesem penisu. Mužská močová trubice ústí na povrch těla na žaludu penisu. Během ejakulace je spodní část močového měchýře uzavřená: to znamená, že jednak se sperma nemůže dostat do močového měchýře (ale pouze močovou trubicí z těla ven), jednak muž během ejakulace nemůže močit. Obrázek: Poloha močového měchýře, močové trubice (obojí vyznačeno tělovou barvou) a některých přilehlých struktur v mužské pánvi – schematický nákres. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148631 Viz také močová trubice, ženská močová trubice.

Močová trubice (lat. urethra) je u žen i u mužů součástí vylučovacího systému, potažmo močových cest. Močová trubice propojuje močový měchýř s povrchem těla. V okamžiku močení je moč odváděna močovou trubicí z těla ven. Mužská močová trubice má ještě druhou funkci, a tou je ejakulace spermatu při dosažení orgasmu. Obrázek: Poloha močového měchýře, močové trubice (obojí vyznačeno tělovou barvou) a některých přilehlých struktur – schematický nákres. V horní části obrázku jsou znázorněny anatomické struktury ženské pánve, dolní část obrázku znázorňuje anatomické struktury mužské pánve. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148631 Viz také moč, mužská močová trubice, ženská močová trubice.

Ženská močová trubice (lat. urethra feminina) ústí mezi poštěváčkem a pochvou do tzv. poševní předsíně. Ženská močová trubice měří na délku přibližně jen čtyři centimetry, je tedy výrazně kratší než mužská močová trubice. Proto jsou ženy náchylnější k infekcím močových cest: bakterie mají u žen kratší (a tím i snazší) cestu do močového měchýře, než je tomu u mužů. Obrázek: Poloha močového měchýře, močové trubice (obojí vyznačeno tělovou barvou) a některých přilehlých struktur v ženské pánvi – schematický nákres. Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148631 Viz také močová trubice, mužská močová trubice.

Stresová inkontinence moči je typ inkontinence moči, při níž dochází k nechtěnému úniku moči při různých činnostech souvisejících se zvýšením nitrobřišního tlaku (např. zvedání břemen, kašel, smích, kýchání, tělesná aktivita, změna polohy apod.). Při léčbě někdy mohou pomoci Kegelovy cviky. Viz také inkontinence, inkontinence moči.

Inkontinence moči je neschopnost udržení moči. Prakticky to znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem a nedobrovolný únik moči. Inkontinence moči může mít různou závažnost: od občasného úniku několika kapek moči až po únik značného množství moči několikrát denně. Inkontinence moči může mít významný dopad na kvalitu života – zejména proto, že tento stav může způsobovat trapné situace ve společnosti nebo na veřejnosti. V mnoha případech je inkontinence moči důsledkem nějakého základního onemocnění, které lze léčit, což následně vede k výraznému zlepšení kvality života. Lékaři rozlišují různé typy inkontinence moči, např. stresovou inkontinenci moči, inkontinenci z přetékání apod. Viz také inkontinence, moč, inkontinence stolice.

Mozkomíšní mok (lat. liquor cerebrospinalis) neboli CSF (zkratka pochází z anglického názvu cerebrospinal fluid) je čirá tekutina, která obklopuje mozek a míchu, tvoří jejich tekutý obal a nadlehčuje je. V případě úbytku mozkomíšního moku (např. v důsledku lumbální punkce) může pacient pociťovat bolesti hlavy, neboť mozek při sebemenším pohybu hlavy více „naráží“ do kostí lebky. Mozkomíšní mok vzniká v mozkových komorách. Obrázek: Mozkomíšní mok (vyznačen modře) vzniká v mozkových komorách, odkud pak odtéká do subarachnoidálního prostoru. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozek, mícha.

Tkáňový mok neboli intersticiální tekutina je tekutina, která se nachází v prostorách kolem buněk. Tkáňový mok pochází z krve: živiny, kyslík a některé další látky prosakují z nejmenších krevních cév (tzv. kapilár) do jejich okolí a vytvářejí tak tkáňový mok. Ten pomáhá přivádět kyslík a živiny do buněk a odstraňovat z nich odpadní látky. Tkáňový mok se částečně vrací do krevního řečiště (opět skrze stěny kapilár), částečně odtéká směrem k lymfatickým cévám. Jakmile se tkáňový mok dostane do lymfatických cév, nazývá se lymfa. Viz také tkáň.

Zobrazeno 1 až 10 z 97

Počet výsledků